Muhlama Tarifi
Muhlama Tarifi

Muhlama ya da kuymak olarak anılan, Karadeniz mutfaklarından çıkıp bugün her mutfakta pişen bu enfes tarifi siz daha önce tatmamışsanız daha fazla zaman kaybetmemelisiniz. Bu lezzeti yaparken temin edebiliyorsanız muhlama peyniri ile yapmalısınız. Ancak temin edemiyorsanız marketlerden alacağınız eriyen peynirlerle de yapabilirsiniz. Mısır unu ile yapılan ve bir kere tadınca bir daha bırakamayacağınız muhlama nasıl yapılır? sizler de merak ediyorsanız tarifi incelemelisiniz.
 

Muhlama Tarifi İçin Malzemeler

  • 100 gr tereyağı
  • 2 yemek kaşığı mısır unu
  • 1 su bardağı su
  • 200 gr kolot peyniri

 

Muhlama Nasıl Yapılır

  1. İlk olarak kolot peynirimizi küp küp doğrayarak bir kenara alalım. Muhlama peyniri genel olarak kolot peyniri kullanılmaktadır. Ancak dilerseniz çeçil peyniri ya da kaşar peyniri gibi eriyen diğer peynirlerle de yapabilirsiniz.
  2. Ardından ocağa aldığımız tavaya tereyağını ekleyelim ve erimesini bekleyelim.
  3. Yağımız eridikten sonra mısır ununu ekleyelim ve karıştırarak kavuralım. Bu aşamada ocağın yüksek ateşte olmamasına dikkat etmelisiniz.
  4. Unumuz 1-2 dakika kavrulduktan sonra suyumuzu ekleyelim.
  5. Karışımımız krema kıvamına geldikten sonra doğradığımız peynirleri ekleyelim ve peynirlerimiz eriyene kadar kısık ateşte pişirmeye devam edelim.
  6. Peynirlerimiz eridikten sonra muhlamamız servise hazır. Yapımı oldukça kolay ve son derece lezzetli muhlama tarifimi deneyecek herkese şimdiden afiyet olsun!